Ohjelmakartta.fi
Huom! Katselet menneen viikon ohjelmatietoja. Tämän viikon kartan näet tästä.
30.3. 31.3. 1.4. 2.4. 3.4. 4.4. 5.4.
6
06.00 Uutisohjelmia
23.10 Sy­ven­tä­vää klassista
David ja Igor Oistrah soittavat Wieniawskia Pfitz­ner: Der Blu­men Rache ...
06.15 Hartaudet
06.25 Aamusoitto
06.59 Yk­si on hy­vää seuraa
07.00 Uutisohjelmia
07.02 Näis­tä le­vyis­tä en luovu
Sielukkaita taiteilijoita - pianopedagogi Päivi Nuottamo
07.10 Har­tai­ta säveliä
07.15 Hartaudet
07.29 Yk­si on hy­vää seuraa
07.25 Aamusoitto
Teresa Carreñon Kevät
07.30 Ykkösaamu
07.59 Yk­si on hy­vää seuraa
08.00 Uutisohjelmia
08.10 Ykkösaamu
ma: Politiikaaraati.
ti: Talous vai terveys, on­ko meil­lä va­raa kaik­kiin ra­joituksiin?..
ke: Unkarissa poikkeustulakin on poikkeuksellinen.
pe: Unionin toimintakykyky koronakriisissä.
08.05 Kuusi kuvaa
Kuusi kuvaa kirjailija Kati Tervon elämästä
08.05 Nar­rin aamulaulu
Primadonna Hilkka Kinnusen 95-vuotispäivien jatkoilla
08.50 Mu­siik­kia parrasvaloista
9
09.00 Uutisohjelmia
09.05 Muis­to­jen bulevardi
. . . . . .
ma: Still Crazy After All These Years
ti: Käymme yhdessä ain Mc­Hugh: On the sun­ny si­de of the street ..
ke: Kaksi kitaraa Kan­san­sä­vel­mä: Kak­si ki­ta­raa (Ei­la Pellinen) ..
to: Love is in the air And­ree: Dream a litt­le dream of me (Doris Day)..
pe: Come rain or come shine Ar­len: Co­me rain or co­me shi­ne (Ove Lind)..
la: Tulisuudelma Fer­rao: Coimb­ra (Ama­lia Rodrigues)..
09.05 Luomiskertomus
09.22 Mu­siik­kia van­has­ta Euroopasta
09.55 Ju­ma­lan­pal­ve­luk­set radiossa
09.55: Tuusulan kirkon kellot kutsuvat
10.00: Palmusunnuntain jumalanpalvelus Tuusulan kirkosta
11.00: Ortodoksinen liturgia Jumalanäidin suojeluksen kirkosta Lappeenrannasta
10.00 Ro­man Sc­hat­zin Maamme-kirja
Miten korona muuttaa maailmamme?
10.00 Sari Valto
Olemme kaikki luovia! Luo­vuut­ta toi­to­te­taan tu­le­vai­suustaitona...
10.00 Brysselin kone
Miten korona-epidemia vaikuttaa politiikkaan, Mika Aaltola?
10.00 Mikä maksaa?
Totuuden jälkeinen talouspolitiikka
10.00 Kalle Haatanen
Aseettoman Ahvenanmaan ristiriitainen historia
10.00 Kult­tuuribroilerit
Huivi pojalla saa edelleen homottelemaan
10.35 Aris­to­te­leen kantapää
11.00 Välilevyjä
Yhteen punotut
11.00 Klas­sikkoparatiisi
Johannes-passio tiivistää pääsiäisdraaman
11.00 Riston Valinta
Matteus -passiosta kerubiveisuun
11.00 Jour­na­listi Johanna
Miksi emme elä meripallolla?
11.00 Nar­rin aamulaulu
Primadonna Hilkka Kinnusen 95-vuotispäivien jatkoilla
11.00 Toi­veista totta
Leskenlehti Mi­kä mu­siik­ki an­taa si­nul­le voi­maa, va­loa ja lohtua?..
11.40 Luomiskertomus
11.57 Päi­vän mietelause
12
12.00 Uutisohjelmia
12.00 Uutisohjelmia
12.05 Ra­dio 1 vastaa
12.05 Horisontti
Miksi uskonto kiinnostaa uskonnotonta?
12.10 His­toriasarjoja
Tautien historia: Kolera
12.10 Tiedeykkönen
Paasto ja ruoka liittyvät kaikkiin uskontoihin,..
12.10 Kult­tuuri-ilmasto
Hiilineutraali konsertti tai festari – onko sellaista?
12.10 Ha­vain­to­ja ihmisestä
12.10 Tiedeykkönen
12.10 Maail­man­po­li­tii­kan arkipäivää
12.40 Kuuntelijaklubi
12.35 Mo­niää­ni­nen Eurooppa
12.50 Kuu­lut­tajan vieras
12.50 Kuu­lut­tajan vieras
13.00 Klas­sista kahteen
ma: Näkymättömät kaupungit
ti: Song of the Universal Vi­val­di: Kon­sert­to kah­del­le man­doliinille,..
ke: Simppeli Simme ja Hamppari Hamme Pou­lenc: So­naat­ti sel­lol­le ja pianolle ..
to: Varsova-konsertto Hen­sel: Al­ku­soit­to or­kes­te­ril­le . Gal­lot: Sar­ja luu­tul­le F-duuri. ..
pe: Huhtikuinen iltalaulu J. Haydn: Jou­sik­var­tet­to n:o 63 D-duu­ri (Leivo) ..
la: Hän kulkevi kuin yli kukkien Jär­ne­felt: Keh­tolaulu ...
su: Qigang Chenin pianokonsertto Er Huang Grov­lez: Si­ci­lien­ne ja Al­leg­ro giocoso ..
14.00 Via­ton vii­sikymmenluku
Elvis armeijan leipiin Tar­va siir­tyy te­le­vi­sion puolelle...
14.00 Uudet levyt
Muistoja, New York, sinfonia ja muita hakusanoja
14.00 Eu­roo­pan kon­serttilavoilla
Fan­ny Men­dels­sohn: Al­ku­soit­to C-duuri ..
14.00 Rii­kan tähtitarha
Tä­män­ker­tai­nen Täh­ti­tar­ha pur­ki­tet­tiin etä­haas­tatteluna...
14.00 Näis­tä le­vyis­tä en luovu
14.00 Välilevyjä
Yhteen punotut Elä­mä ei tar­joi­le tun­tei­ta yk­si ker­ral­laan vaan mon­ta päällekkäin,..
14.00 Riston Valinta
Matteus -passiosta kerubiveisuun
14.50 Mu­siik­kia parrasvaloista
15
15.02 Kult­tuuriykkönen
ti: Miksi oikeistoradikalismi menestyy?..
ke: Alun pe­rin Mi­la­na Mišićin ei pi­tä­nyt ryh­tyä lau­la­jak­si laisinkaan,..
pe: Kisastudio Sanna Marinin Vogue-jutusta,..
15.00 Maa­ta etsimässä
15.00 Yöperhonen
Yöperhonen on brittilentäjä Amy Johnsonin (1903-1941)..
15.20 Etnohetki
15.30 Diag­noo­sit keskuudessamme
15.50 Yle Uu­di­zet karjalakse
15.45 Arkisto
15.55 Yle News
16.00 Uutisohjelmia
16.10 Fau­nin iltapäivä
ma: Vain kotka lentää aurinkoon
ti: 'O Sole mio Den­za: Fu­ni­cu­li, Fu­ni­cu­la . Go­dard: Sur la montagne ..
ke: Old folks at home I. Kuu­sis­to: Al­ku­soit­to oopp. Pos­tineiti ...
to: Lintuseni Rod­gers: Over­tu­re to Sta­te fair . Me­lar­tin: Lintuseni ..
pe: Kuuntelijoiden toivemusiikkia R...
la: Kehruulaulu Gra­na­dos: Mus­ta­lais­tans­si . Kuu­la: Ve­nelaulu ...
su: Karnevaali kevään vehreydessä Hu­me: Kar­ne­vaa­li . Torre (sov...
17.00 Uutisohjelmia
17.10 Eu­roopan valot
O sole mio 1. Ro­ber­ti­no Lo­re­ti: O so­le mio 2. Um­ber­to Mar­ca­to ja Siw Malmk­vist: So­le, sole 3...
17.10 Diag­noo­sit keskuudessamme
17.10 Aris­to­te­leen kantapää
17.10 Nap­pi­ku­kas­ta nokkoseen
17.10 Har­ri Tuo­mi­sen maail­man­mu­siikkiohjelma
Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma: Isot hitit world music –versioina, 1...
17.10 Ra­dio 1 vastaa
17.10 Jour­na­listi Johanna
Miksi emme elä meripallolla? Maa­pal­lon ni­mi on har­haanjohtava...
17.15 His­toriasarjoja
Tautien historia: Kolera Ko­le­rae­pi­de­mia vuon­na 1831 oli suo­ma­lai­sil­le kauhistus,..
17.30 Maa­ta etsimässä
17.35 Tiedeykkönen
Villi mieli: Koira on nuori susi
17.30 Keidas
Aino Venna,.. Kei­taal­la teh­dään tä­nään mu­sii­kil­li­nen maail­ma­nym­pärysmatka...
17.50 Etnohetki
17.50 Mu­siik­kia parrasvaloista
18
18.00 Romano mirits
18.05 Mu­siik­kia parrasvaloista
18.01 Hartaudet
18.00 Pi­täis­kö sun vaihtaa nimes
Kolme nuorta; Leif Hagert,
18.10 Äänitarina
18.10 Lauan­tain toivotut levyt
Kurjet saapuvat Gluck (sov. Sgam­ba­ti) : Au­tuait­ten sie­lu­jen kar­kelo oopp...
18.15 Vii­kon luontoääni
18.15 Yle Uu­di­zet karjalakse
18.20 Ka­don­nut­ta ai­kaa etsimässä 8
18.30 Har­tai­ta säveliä
(sov. . . . (sov. .
18.50 Hartaudet
18.45 Etnohetki
19.02 The Everlast
Miks kukaa nyysis karjalanpaistia?
19.02 Konsertteja
Krzysztof Penderecki: in memoriam Kr­zysz­tof Pen­de­rec­ki: in me­mo­riam Kr­zysz­tof Pen­de­rec­ki (1933-2020) me­neh­tyi 29. 3. 2020 pit­kän sai­rau­den jäl­keen. Sä­vel­tä­jän muis­ton kun­niak­si kuul­laan kon­sert­ti­tal­tioi­na Pen­de­rec­kin Puo­la­lai­nen Requiem,..
19.02 Konsertteja
RSO:n kamarimusiikkikonsertti - Mozart & Finzi & Crusell Ra­dion sin­fo­niaor­kes­te­rin muu­sik­ko­jen ka­ma­ri­mu­siik­ki­kon­sert­ti Wolf­gang Ama­deus Mo­zart: Kvar­tet­to oboel­le, viululle,..
19.02 Konsertteja
Tampere Biennale 2.0: Tampere Filharmonian konsertti ja Jan Lehtolan urkuresitaali An­na An­ger­vo ja Ta­te­vik Aya­zyan, viu­lu Hei­li Han­ni­kai­nen, alt­to­viu­lu Eli­na Si­pi­lä ja Mai­ja Juu­ti, sel­lo Jan­ne Pe­so­nen, kla­ri­net­ti Vil­le Hau­ta­kan­gas, pia­no Jan Leh­to­la: Jou­sik­var­tet­to nro 2 “So­ta ja Rau­ha” (kantaesitys)..
19.02 Konsertteja
19.02: Tampere Biennale 2.0: Aina on tänään
19.32: Tampere Biennale 2.0: TampereRaw:n konsertti Sep­po Planman,..
19.02 Ooppera
Oopperailta Lontoon Covent Gardenissa: Benjamin Brittenin Kuolema Venetsiassa Ben­ja­min Brit­ten: Kuo­le­ma Ve­net­sias­sa, 2-näy­tök­si­nen oop­pe­ra Lib­ret­to poh­jau­tuu Tho­mas Man­nin sa­man­ni­mi­seen no­vel­liin Mu­sii­kin­joh­to Ric­hard Far­nes Lon­toon Co­vent Gar­den -oop­pe­ran kuo­ro ja or­kes­te­ri Mark Pad­mo­re, te­no­ri - Gus­tav von Asc­hen­bach Ge­rald Fin­ley, bar­to­ni - Mat­kus­ta­ja, ikään­ty­nyt kei­ka­ri, van­ha gon­do­liee­ri, ho­tel­lin joh­ta­ja, par­tu­ri, Dio­ny­sok­senn ää­ni Ran­dall Scot­ting, kont­ra­te­no­ri -Ää­ni­tetty 6. 12...
19.02 Jazzklubi
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
19.02: Klubi-isäntänä Markus Partanen
20.00: Das Kapital Tampere Jazz Happeningissä Vi­ve Le Jazz!..
21.00: Vuosi 1960 vapaassa jazzissa Jazzk­lu­bin vii­mei­sel­lä tun­nil­la mat­ka­taan ajas­sa 60 vuot­ta taaksepäin!..
20.00 Et­nokonsertteja
WOMEX 2019: Mari Kalkun, Faraj Suleiman, Emilia Amper Et­noil­las­sa pääs­tään kol­meen lo­ka­kuus­sa Tam­pe­reel­la jär­jes­te­tyn WO­MEX-maail­man­mu­siik­ki­ta­pah­tu­mas­sa tal­tioi­tuun konserttiin...
20.40 RSO kon­serttilavalla
RSO soittaa Felix Mendelssohnin sinfonian nro 3 Joht. Gia­nand­rea Noseda ..
20.52 Konsertteja
(radiofoninen teos, 2009)
21
21.00 Ai­ka klassista
Ekskursio Musiikkitaloon. Mitä konsertissa todella tapahtuu? Eks­kur­sio Mu­siikkitaloon...
21.15 Kon­sert­ti-il­to­jen täytemusiikit
21.25 Kon­sert­ti-il­to­jen täytemusiikit
21.26 Ko­ti­mai­sia konsertteja
21.49 Ko­ti­mai­sia konsertteja
21.40 Nap­pi­ku­kas­ta nokkoseen
22.00 Uutisohjelmia
22.00 Uutisohjelmia
22.05 Horisontti
Miten Suomen evankelisluterilainen kirkko toimii kriiseissä?
22.05 Sari Valto
Olemme kaikki luovia! Luo­vuut­ta toi­to­te­taan tu­le­vai­suus­tai­to­na. In­no­vaa­tioi­ta pe­rään­kuulutetaan...
22.05 Kuusi kuvaa
Kuusi kuvaa uutisikoni Heikki Kahilan elämästä
22.05 Kahlittu tahto
Mi­tä on ol­la jo eh­kä lap­suu­des­ta as­ti lan­nis­tet­tu tavalla,..
22.05 Kalle Haatanen
Aseettoman Ahvenanmaan ristiriitainen historia
22.05 Avaruusromua
Unelmia, epävarmuutta vai paratiisi? Hän luu­li ta­val­li­sia ma­ja­ta­lo­ja lu­mo­tuik­si linnoiksi...
22.15 Kon­sert­ti-il­to­jen täytemusiikit
Tomas Luis de Victoria: Missa pro defunctis (The Tal­lis Scholars,..
22.50 Kuuntelijaklubi
22.55 Äänitarina
23.00 Hartaudet
23.10 Sy­ven­tä­vää klassista
. . . . . . . . . .
ma: Musiikillinen pila
ti: Music for radio Bu­so­ni: Ber­ceu­se ele­gia­que. (Ams­ter­da­min Con­cert­ge­bouw-ork. 23:19 W. A. Mo­zart: Viu­lu­kon­sert­to n:o 4 D-duu­ri 23:43 Sme­ta­na: Pia­not­rio g-mol­li (Be­naud Trio) 00:13 Beck: Sin­fo­nia n:o 1 g-mol­li (Uu­den-See­lan­nin ka­ma­riork. 00:26 Brahms: Vier erns­te Ge­sän­ge (Nel­jä va­ka­vaa lau­lua) (Aar­ne Pel­ko­nen, ba­ri­to­ni, ja Ju­ho Alakärppä,..
ke: Hämärän valtakunta Ko­haut: Triet­to A-duu­ri (Lutz Kirch­hof, luut­tu, Giu­lia­no Car­mig­no­la, ba­rok­ki­viu­lu, ja Fran­ces­co Gal­li­gio­ni, sel­lo) 23:19 But­ter­worth: Two Eng­lish idylls (Kak­si eng­lan­ti­lais­ta idyl­liä) (BBC:n Wa­le­sin kan­sal­li­sork. 23:28 Rous­sel: Ke­vät­juh­lia var­ten 23:41 Hen­sel: Das Jahr (Vuo­si) , pia­no­sar­ja (Lau­ma Skride)..
to: Metsän runo Beet­ho­ven: Der Glor­reic­he Au­genb­lick, kan­taat­ti (Al­la Si­mo­ni, sop­raa­no, Fran­ces­ca Pe­da­ci, sop­raa­no, Je­re­my Oven­den, te­no­ri, ja Ro­bert Gier­lach, bas­so, se­kä Ita­lian­kie­li­sen Sveit­sin ra­dio­kuo­ro ja Ita­lian­kie­li­sen Sveit­sin ork. 23:47 C. Sc­hu­mann: Soi­rées mu­si­ca­les (Su­san­ne Grütz­mann, piano)..
pe: Pieni tanssisarja Glin­ka: Elä­mä tsaa­rin puo­les­ta, oop­pe­ra (Bo­ris Ch­ris­toff, bas­so, Te­re­sa Stich-Ran­dall, sop­raa­no, Ni­co­lai Ged­da, te­no­ri, ja Me­la Bu­ga­ri­no­vitsh, alt­to, se­kä La­mou­reux-ork. 01:48 Náprav­ník: Su­ru­mie­li­nen sä­vel­mä 01:55 El­gar: Sin­fo­ni­nen al­ku­soit­to Po­lo­nia 02:10 Res­pig­hi: Jou­sik­var­tet­to d-mol­li (The Ambache)..
la: David ja Igor Oistrah soittavat Wieniawskia Pfitz­ner: Der Blu­men Rac­he 23:27 Mas­se­net: Fan­ta­sia sel­lol­le ja or­kes­te­ril­le (Truls Mörk ja Rans­kan­kie­li­sen Sveit­sin ork. 23:45 El­gar: Coc­kaig­ne (In Lon­don town) (Phil­har­mo­nia-ork. 00:00 Te­le­mann: Kon­sert­to kah­del­le viu­lul­le, jou­sil­le ja con­ti­nuol­le G-duuri ..
su: Mayain yö Sten­ham­mar: Se­re­na­di or­kes­te­ril­le F-duu­ri 23:48 Sc­heidt: Va­ter un­ser im Him­mel­reich 00:10 To­vey: Jou­sik­var­tett­to G-duu­ri (Tip­pett-kvar­tet­ti) 00:46 Saint-Saëns: Per­sia­lai­nen yö, draa­mal­li­nen kan­taat­ti (Ste­ve Da­vis­lim, te­no­ri, Zan Mc­Kend­ree-Wright, alt­to, ja Aman­da Mouel­lic, pu­he, se­kä Bel­le Epo­que -kuo­ro ja Vic­toria-ork...
0
3