Ohjelmakartta.fi
6.4. 7.4. 8.4. 9.4. 10.4. 11.4. 12.4.
6
06.00 Uutisohjelmia
23.10 Yöklassinen
Telemannin Matteus-passio M-A. Char­pen­tier: Paas­to­na­jan me­di­taatioita ...
06.00 Uutisohjelmia
06.15 Hartaudet
06.15 Hartaudet
06.25 Aamusoitto
06.25 Aamusoitto
Boyce: Sinfonia n:o 2 A-duuri
06.59 Yk­si on hy­vää seuraa
06.59 Yk­si on hy­vää seuraa
07.00 Uutisohjelmia
07.02 Aamusoitto
Talven valta kaikkoaa Bar­ber: Ada­gio jou­sil­le (St. ...
07.00 Uutisohjelmia
07.02 Näis­tä le­vyis­tä en luovu
Musiikkivieraan valinnat Toi­mit­ta­ja­na Anu Jaantila.
07.10 Har­tai­ta säveliä
07.05 Har­tai­ta säveliä
07.15 Hartaudet
07.15 Hartaudet
07.29 Yk­si on hy­vää seuraa
07.25 Aamusoitto
C. F...
07.30 Ykkösaamu
07.57 Yk­si on hy­vää seuraa
08.00 Uutisohjelmia
08.10 Ykkösaamu
ma: Koronaviruksen talousvaikutukset.
ti: EU:n keinot lievittää koronakriisin talousseuraamuksia.
ke: Hoivakotien tilanne, va­rau­tu­mi­nen ja hel­po­tuk­set ra­joituksiin...
08.05 Tarinatarha
Santeri Ivalo: Tulo kotiin
08.05 Kuusi kuvaa
Kuusi kuvaa terapeutti Tommy Hellstenin elämästä Kirjailija,..
08.05 Nar­rin aamulaulu
Narrin aamulaulu - Peter Schreier, johtava evankelista
08.50 Mu­siik­kia parrasvaloista
9
09.00 Uutisohjelmia
09.05 Muis­to­jen bulevardi
. . . . . . . . . .
ma: Sol och vår
ti: Kurjet saapuvat Mo­res: Uno (Geor­ge de God­zins­ky ja RSO)..
ke: Laivat puuta, miehet rautaa Mo­rét: Ch­loe (Ry Cooder)..
to: Vanha holvikirkko Ber­lin: Isn't this a lo­ve­ly day? (Fred Astaire)..
09.05 Yk­kösmusiikkia
Pitkäperjantain varhaiskonsertti
09.05 Muis­to­jen bulevardi
Stupid cupid Ro­bert­son: Hoots mon (Lord Roc­king­ham's XI) . Kan­san­sävelmä,..
09.05 Luomiskertomus
09.22 Mu­siik­kia van­has­ta Euroopasta
09.55 Ju­ma­lan­pal­ve­luk­set radiossa
09.55: Turun tuomiokirkon kellot kutsuvat
10.00: Pääsiäispäivän jumalanpalvelus Turun tuomiokirkosta
11.00: Helluntaiseurakunnan jumalanpalvelus Kajaanista
10.00 Ro­man Sc­hat­zin Maamme-kirja
Eurooppa uuden edessä
10.00 Sari Valto
Mihin mentalismi perustuu? Am­mat­ti­men­ta­lis­ti Jo­se Aho­nen tietää,..
10.00 Brysselin kone
Mik­si un­ka­ri­lai­set an­ta­vat Or­ba­nin käyt­tää niin isoa valtaa,
10.00 Mikä maksaa?
Kirkkojen ja liike-elämän suhde
10.00 Ju­ma­lan­pal­ve­luk­set radiossa
Saar­naa­ja­na kirk­ko­her­ra Juha Eklund.
10.00 Kult­tuuribroilerit
Keskustelua kulttuurista.
10.35 Aris­to­te­leen kantapää
11.00 Välilevyjä
Taikasoittimen ääni Vä­li­le­vy­jen etä­työ­pis­tees­sä tu­li rätisee,..
11.00 Klas­sikkoparatiisi
Matteus-passio pähkinänkuoressa
11.00 Riston Valinta
Ris­to Nor­del­lin pu­het­ta ja mu­siik­kia asias­ta ja asian vierestä.
11.00 Jour­na­listi Johanna
Ihana arki
11.00 Nar­rin aamulaulu
Narrin aamulaulu - Peter Schreier, johtava evankelista
11.00 Toi­veista totta
Mikä musiikki antaa sinulle voimaa, va­loa ja lohtua?..
11.40 Luomiskertomus
11.57 Päi­vän mietelause
11.57 Päi­vän mietelause
12
12.00 Uutisohjelmia
12.00 Uutisohjelmia
12.05 Tiedeykkönen
12.05 Ra­dio 1 vastaa
12.05 Horisontti
Ohjelma uskonnoista ja elämänkatsomuksista.
12.10 Tau­tien historia
Tautien historia: Espanjantauti
12.10 Tiedeykkönen
12.10 Kult­tuuri-ilmasto
Unohda sci-fi, nyt tulee cli-fi!
12.10 Ha­vain­to­ja ihmisestä
12.10 Maail­man­po­li­tii­kan arkipäivää
12.35 Mo­niää­ni­nen Eurooppa
12.50 Kuu­lut­tajan vieras
12.55 Arkisto
12.50 Kuu­lut­tajan vieras
13.00 Klas­sista kahteen
ma: Kevätsonaatti
ti: Vuosi 1812 juhla-alkusoitto Svend­sen: Ro­mans­si viu­lul­le ja or­kes­te­ril­le G-duuri ..
ke: Tunti klassista musiikkia Wag­ner: Al­ku­soit­to oopp. Tann­häuser ...
to: J. S. Bach (sov. Four­nier) : O Mensch, be­wein' dein' Sünde gross ..
pe: Pyhä Pietari kieltää Jeesuksen J. S. Bach: So­naat­ti soo­lo­viu­lul­le n:o 1 g-molli ..
la: Haudalla Re­nié: Kon­sert­to har­pul­le ja or­kes­te­ril­le c-molli ...
su: Tunti klassista musiikkia
14.00 Via­ton vii­sikymmenluku
Kohti kuusikymmenlukua
14.00 Uudet levyt
Kolmas tulkinta Johannes-passiosta, ensimmäinen monesta muusta
14.00 Eu­roo­pan kon­serttilavoilla
14.00 Rii­kan tähtitarha
Vieraana kanteleensoittaja, laulaja ja lauluntekijä Sanni Virta
14.00 Näis­tä le­vyis­tä en luovu
14.00 Välilevyjä
Taikasoittimen ääni Vä­li­le­vy­jen etä­työ­pis­tees­sä tu­li rä­ti­see, jää lau­laa ja tuu­li humisee...
14.00 Riston Valinta
Ris­to Nor­del­lin pu­het­ta ja mu­siik­kia asias­ta ja asian vierestä.
14.50 Mu­siik­kia parrasvaloista
15
15.02 Kult­tuuriykkönen
ma: Somen ihmistyypit syynissä: vihan apostoli, uhriutuja, setämies,
ti: Nurmikko on hyönteisille vihreä aavikko, mutta mitä tilalle?
to: Mirva Saukkolan jännitysromaanissa Silkkiä,..
15.00 Kalle Haatanen
Mihin ihminen tarvitsee toivoa?
15.00 Maa­ta etsimässä
15.00 Pelto
Kuunnelma Pelto kuvaa tunnetiloja,
15.20 Etnohetki
15.30 Sa­la­tut eläimet
15.36 Arkisto
15.55 Yle News
16.00 Uutisohjelmia
16.10 Fau­nin iltapäivä
ma: Voici que le printemps
ti: Chant d'amour Cho­pin: Imp­romp­tu n:o 3 Ges-duu­ri (Ar­to Satukangas,..
ke: Neitsyt Marian viimeinen uni Kas­ki: Fi­naa­li Sin­fo­nias­ta h-molli op...
to: Koko maailma valittanee
pe: Surullinen puutarha Me­lar­tin: Sade sarj...
la: Mennyt on paimenemme Te­le­mann: Fan­ta­sia nro 3 h-molli ..
su: Pääsiäisen riemu
17.00 Uutisohjelmia
17.10 Eu­roopan valot
Non so piu come amarlo 1. Edith Piaf: Not­re da­me de Pa­ris 2. Len­ne Bro­berg: Mä­la­rö Kyrka 3...
17.10 Sa­la­tut eläimet
17.10 Aris­to­te­leen kantapää
17.10 Nap­pi­ku­kas­ta nokkoseen
17.10 Tun­te­ma­ton Venäjä
17.10 Ra­dio 1 vastaa
17.10 Jour­na­listi Johanna
Ihana arki Mi­ten ar­ki ja py­hä eroa­vat toisistaan?..
17.15 Tai­tei­li­jatapaaminen
17.30 Maa­ta etsimässä
17.35 Tiedeykkönen
17.30 Keidas
Aili Järvelä, Frigg,..
17.30 Yk­kösmusiikkia
17.40 Ha­vain­to­ja ihmisestä
Kärsimys piirtää rajamme näkyviin
17.50 Etnohetki
17.50 Mu­siik­kia parrasvaloista
18
18.00 Romano mirits
18.05 Mu­siik­kia parrasvaloista
18.00 Ju­ma­lan­pal­ve­luk­set radiossa
Kiirastorstain katolinen iltamessu Pyhän Henrikin katedraalista Helsingistä
18.00 Hartaudet
18.00 Siu­na­tut kak­si vuo­de­nai­kaa - Munk­ki Ste­fa­nos ei saa kiin­tyä ihmisiin
Talvi merkitsee Munkki Stefanokselle hiljaiseloa.
18.10 Äänitarina
18.10 Lauan­tain toivotut levyt
Kuun­te­li­joi­den suo­sik­ki­le­vyt ovat soi­neet ra­dios­sa syk­sys­tä 1935 lähtien...
18.15 Vii­kon luontoääni
18.15 Yle Uu­di­zet karjalakse
18.20 Ka­don­nut­ta ai­kaa etsimässä 8
18.20 Ka­don­nut­ta ai­kaa etsimässä 8
18.30 Har­tai­ta säveliä
18.30 Yk­kösmusiikkia
Musiikkikamari Mom­pou: Secreto ..
18.50 Hartaudet
18.52 Etnohetki
19.02 Yöperhonen
Yöperhonen on brittilentäjä Amy Johnsonin (1903-1941)..
19.02 Konsertteja
ti: Radion sinfoniaorkesteri konserttilavalla
ke: Impromptu II - HKO:n kamarimusiikkikonsertti Ro­bert Sc­hu­mann: Ada­gio ja Al­leg­ro As-duu­ri käy­rä­tor­vel­le ja pia­nol­le op. 70 (Vil­le Hii­li­vir­ta, käyrätorvi,..
19.02 Konsertteja
to: Johann Sebastian Bachin Matteus-passio
pe: Suora lähetys Kallion kirkosta Jo­hann Se­bas­tian Bach: Jo­han­nes-pas­sio BWV 245.  Tuo­mas Ka­ta­ja­la, te­no­ri - evan­ke­lis­ta, aa­ria, Aar­ne Pel­ko­nen, ba­ri­to­ni - Jee­sus, aa­riat, He­le­na Jun­tu­nen, sop­raa­no - aa­riat, Mo­ni­ca Groop, alt­to - aa­riat, El­ja Puuk­ko, bas­so - Pi­la­tus, Pie­ta­ri, kuo­ro, Tom­mi Nis­ka­la, te­no­ri - aa­ria, pal­ve­li­ja, kuo­ro, Tuu­li Lin­de­berg, sop­raa­no - pal­ve­li­jatar, kuoro,
19.02 Konsertteja
Euroradion konsertti-ilta Ris­ton Va­lin­nan pää­siäi­ses­sä mu­sii­kin, py­hyy­den, kär­si­myk­sen ja toi­von ää­rel­lä ovat Jaak­ko Hei­ni­mä­ki ja Pet­ri Korhonen.
19.02 Jazzklubi
19.02: Klubi-isäntänä Juhani Kansi
19.45: Silent Music: UMO Helsinki Jazz Orchestra & Iro Haarla 1. Oma rau­ha 2. On The Ed­ge of The World 3. Kur­kien ta­ru 4. With Thanks­gi­ving 5. Led by The Wind 6...
20.55: Teemu Viinikaisen soolokitarasessiot Finnvoxissa 1. Gee Ba­by Ain't I Good to You (Ra­zaf & Red­man) 2. Emp­ty Town (Vii­ni­kai­nen) 3. Ask Me Now (Monk) 4...
19.47 Arkisto
20.00 Keinuva talo
Kaulalla liukuvat kädet eli taiturimaisia kielisoittajia
20.30 Hein­rich Sc­hütz: Hau­taus­mu­siik­kia ruhtinaalle
20.25 Kon­sert­ti-il­to­jen täytemusiikit
Helsingin kaupunginorkesteri soittaa suomalaista musiikkia Rau­ta­vaa­ra: Can­tus arc­ti­cus . Rau­ta­vaa­ra: Kla­ri­net­ti­kon­sert­to . Ma­de­to­ja: Sin­fo­nia nro 1 F-duuri ...
21.00 Sy­dänjuurilla
Sydänjuurilla: Kaaleenlaulujen kauneimpia kappaleita - romanien kansallispäivän juhlintaa musiikin merkeissä
21.00 Ai­ka klassista
Kahane, Kuusisto, rajat - ja rajattomuus Sar­jan toi­ses­sa jak­sos­sa toimittaja,..
21.00 Pää­siäisyön urut
Bruhns: Pre­lu­di uruil­le e-mol­li. (Hein­rich Ch­ris­ten­sen) . O. Ols­son: Till här­lig­he­tens land -ko­raa­li­fan­ta­sia (Sver­ker Jul­lan­der, urut) . J. S...
21
22.00 Uutisohjelmia
22.05 Horisontti
Miksi uskonto kiinnostaa uskonnotonta?
22.05 Sari Valto
Mihin mentalismi perustuu? Am­mat­ti­men­ta­lis­ti Jo­se Aho­nen tietää,..
22.05 Kuusi kuvaa
Kuusi kuvaa kirjailija Kati Tervon elämästä
22.05 Pi­täis­kö sun vaihtaa nimes
22.05 Kalle Haatanen
Mihin ihminen tarvitsee toivoa?
22.05 Ro­man Sc­hat­zin Maamme-kirja
Eurooppa uuden edessä Kym­me­niä vuo­sia Eu­roop­pa on pik­ku hil­jaa hä­vit­tä­nyt ahtaita,..
22.05 Avaruusromua
Hälyn ja kiireen keskelle... Kuin­ka pal­jon on ikui­sia to­tuuk­sia? Mil­lai­nen on lo­pun ai­ko­jen lista?..
22.50 Kuu­lut­tajan vieras
22.50 Kuuntelijaklubi
22.47 Yk­kösmusiikkia
22.55 Äänitarina
23.00 Hartaudet
23.00 Arkisto
23.00 Hartaudet
23.10 Sy­ven­tä­vää klassista
Messiaenin Turangalîla-sinfonia Mielck: Jou­sik­vin­tet­to F-duu­ri (Erk­ki Pa­lo­la ja An­ne Paa­vi­lai­nen, viu­lu, Mat­ti Hir­vi­kan­gas ja Tee­mu Ku­piai­nen, alt­to­viu­lu, se­kä Ris­to Pou­ta­nen, sel­lo) . 23:35 W. A. Mo­zart: So­naat­ti kah­del­le pia­nol­le D-duu­ri (An­der­son and Roe Pia­no Duo) . 23:57 Ma­rais: Sar­ja huilulle,..
23.10 Yöklassinen
. . . . . . . . . . . . . . . . .
ti: Granadosin 12 espanjalaista tanssia
ke: Vanhoja aarioita ja tansseja Chaus­son: Sin­fo­ni­nen ru­no Vi­via­ne (Tou­lou­sen Theat­re du Ca­pi­to­len ork. 23:23 Men­dels­sohn: Kvin­tet­to jou­sil­le n:o 1 A-duu­ri (Haus­mu­sik) 23:55 Dow­land: Thou migh­tie God (Suu­ri Ju­ma­la) 00:06 Cho­pin: Bal­la­di n:o 3 As-duu­ri (Shu­ra Cher­kass­ky, pia­no) 00:13 Franck: Psyc­hé et Eros ..
to: Telemannin Matteus-passio M-A. Char­pen­tier: Paas­to­na­jan me­di­taa­tioi­ta 23:47 Franck: Trio con­cer­tant n:o 1 (Pia­not­rio n:o 1) fis-mol­li (Da­vid Li­ve­ly, pia­no, Ta­tia­na Sa­mouil, viu­lu, ja Jus­tus Grimm, sel­lo) 00:20 J. S. Bach: Paas­to­na­jan ur­ku­ko­raa­lit kok. Or­gel­büch­lein 2 (BWV 618-624) (Wolf­gang Rübsam)..
pe: Maria Magdalena Kristuksen jalkojen juuresssa Cal­da­ra: Mad­da­le­na ai pie­di di Cris­ti (Ma­ria Mag­da­lee­na Kris­tuk­sen jal­ko­jen juu­res­sa) , ora­to­rio 01:18 Hei­ni­nen: Pää­siäis­pas­sa­cag­lia (Jan Leh­to­la, urut) 01:29 Ze­len­ka: La­men­ta­tio­nes Je­re­miae prop­he­tae (Pro­feet­ta Je­re­miaan va­li­tus­vir­siä) (Mic­hael Chan­ce, kontratenori,..
23.10 Yk­kösmusiikkia
Lankalauantain iltasoitto Brahms: O Traurigkeit,..
23.10 Yöklassinen
Glazunovin Raimonda-baletti Byrd: Pa­van ja gal­liard kos­ke­tin­soit­ti­mel­le n:o 1 (Glenn Gould, pia­no) 23:17 Ano­nyy­mi 600-700-lu­vul­ta: Pasc­ha nost­rum (Or­ga­num-yh­tye) . 23:26 Ano­nyy­mi 1200-lu­vul­ta - Ro­pek: Muun­nel­mia Vic­ti­mae pasc­ha­li lau­des -sek­vens­sin tee­mas­ta (Iain Quinn, urut) . 23:42 C. P. E. Bach: Die Au­fers­te­hung und Him­mel­fahrt Je­su (Jee­suk­sen ylös­nou­se­mus ja tai­vaa­see­nas­tu­mi­nen) , oratorio. ..
23.55 Ju­ma­lan­pal­ve­luk­set radiossa
Ortodoksinen pääsiäisyön aamupalvelus ja liturgia Uspenskin katedraalista Helsingistä
0
02.02 Sy­ven­tä­vää klassista
3